Rozhovor so Svetlanou Miladić

08.06.2020

For English version of interview please click on: https://www.naivabratislava.sk/l/interview-svetlana-miladic/

Svetlana Miladić
Svetlana Miladić

NAIVA BRATISLAVA vám prináša inšpiratívny rozhovor s výtvarníčkou Svetlanou Miladić zo Srbska (Bačka Palanka), ktorá získala tento rok na výstave CENU ZA PRÍBEH.

Odpovede autorky nám odkrývajú jej maliarsky príbeh a potešenie z tvorby. A ktovie, možno tento rozhovor povzbudí niekoho k maľovaniu.  Umenie má takú moc.

CENA ZA PRÍBEH
CENA ZA PRÍBEH

Aká bola Vaša cesta k umeniu?

Umelec často hovorí, že sa už umelcom narodil. A je to tak. Umenie odráža vlastné vnútro a moja cesta k umeniu viedla od detských kresieb na papieri, cez školské vedomosti až po vlastné skúmanie a postupné získavanie zručností. Nie som akademický maliar, ale mala som učiteľa umenia, ktorý ma veľa naučil. A tiež moja profesia súvisí s výtvarným umením. Pred 25 rokmi som začala maľovať serióznejšie a prešla som niekoľkými umeleckými smermi, od pastelových kresieb v manieristickom štýle, cez impresionizmus, expresionizmus. Ale v čom som sa úplne našla, je naivné umenie. V ňom môžem úplne slobodne a bez obmedzení preniesť na plátno všetko, o čo sa snažím, čo ma robí šťastnou a o čom snívam.

Čo pre vás znamená naivné umenie?

Život, podstatu všetkého. Svet, o ktorom snívame, svet, v ktorom žijeme. Všetko, čo vidíme, a všetko, čo si vieme predstaviť. Naivný je sen a realita vzájomne prepojená s našou fantáziou. Zároveň je to rozprávka, príbeh, okamih vyrytý v našej pamäti, nostalgia, imaginárny svet aj skutočný svet. Naivné umenie je pozvanie pre pozorovateľa, aby vstúpil do tohto sveta a porozumel mu. Je zrozumiteľné pre každého.

Máte vo svojej tvorbe obľúbené témy a motívy?

Áno, mám. Sú to skutočné krajiny, ktoré vo mne vyvolávajú krásne pocity. Do nich vkladám ovce, ktoré predstavujú nás samých. Ovce sú mojím hlavným motívom. Ovce, ktoré maľujem, sú slobodné, nemajú pastierov, strážcov ani vodcov. Ovce sú univerzálnym zvieraťom, ktoré žije takmer vo všetkých oblastiach a každý ich pozná. Ovce ako motív sú nejednoznačné, dvojzmyselné a sú nositeľom tých príbehov, ktoré sa snažím vyrozprávať štetcom na plátne.

Kde môžeme vidieť Vaše diela? Či už online alebo naživo.

Moje diela nájdete naživo v niekoľkých galériách. Jedna z týchto galérií, galéria umenia "Paríž" v bulharskej Sofii, je pre mňa osobne dôležitá. Ďalšie moje diela sú v Salóne naivného a intuitívneho umenia v bulharskom Belogradchiku, čo je pre mňa ako umelca veľká česť. Moje diela si môžete pozrieť aj online na Pintereste a na webe Serbiana art a Saatchi art.

Čo by ste poradili niekomu, kto by chcel maľovať?

Mal by si splniť toto želanie, venovať sa maľovaniu, vzdelávať sa, pozorovať ostatných pri práci a učiť sa technické veci o maľbe. Maľovanie vyžaduje veľa vedomostí o technike maľovania a veľa praxe. Po celý život sa človek učí, a tak sa zlepšuje. Vyjadrenie v maľbe potom prichádza samo, ale najdôležitejšie je ovládnuť remeselnú časť. Výtvarné umenie je ako rukopis, jedinečné pre každého človeka.


*****

Text: NAIVA BRATISLAVA and SVETLANA MILADIĆ

Foto: SVETLANA MILADIĆ

Rozhovor bol poskytnutý v anglickom jazyku. Voľný preklad: NAIVA BRATISLAVA