Rozhovor so Sonjou Lehto

13.10.2021

NAIVA BRATISLAVA vám prináša rozhovor s naivnou výtvarníčkou Sonjou Lehto z Fínska, ktorá tento rok získala CENU ZA PRÍBEH 2021. 

Z optimistických obrázkov plných farieb cítiť radosť z každodenného života. Jej obrazy skutočne rozprávajú príbehy a často vyvolávajú úsmev.

Aká bola Vaša cesta k umeniu?

Všetko samozrejme začalo v detstve. Moje babičky nám, deťom, čítali rozprávky. Moja teta sa venovala maľbe a priniesla nám nejaké papiere a farby. Ako deti sme považovali kresbu a umenie celkovo za fascinujúce. Dôležité bolo pre nás vždy samotné maľovanie, nie výsledok. Neskôr, ako dospelá, som absolvovala nejaké kurzy maľovania, ale učenie ma nudilo, pretože sme väčšinou maľovali zátišie a krajinu.

CENA za PRÍBEH NAIVA BRATISLAVA 2021

Ako vnímate naivné umenie? Čím je pre vás výnimočné?

Hľadala som niečo, čo by bolo moje vlastné, osobné. Pre mňa je to naivné umenie. Je reprezentatívne a slobodné zároveň. Aj náročné témy sú zobrazované s láskou. Práve preto je naivné umenie fascinujúce.

Máte obľúbené témy a motívy, ku ktorým sa vo svojej práci vraciate?

Obľúbené témy? Svet je tak ohromné miesto! Mám rada ľudí a zvieratá. Tiež mám samozrejme rada deti a pretože som sám matkou a starou mamou, mám veľa príbehov, ktoré môžem v obrazoch rozprávať. Viem sa tiež pozerať na veci z farebnej perspektívy. Stagnácia nie je dobrá vec, vždy je dobré zobrazovať mačky, dažďové pralesy, žirafy alebo Adama a Evu z rôznych pohľadov. Naivné umenie má pre takéto zobrazovanie veľa základových pilierov a stavebných blokov.

Kde je možné vidieť viac Vašich prác? Naživo alebo online.

Som na Facebooku ako Sonja Lehto - hakutulokset a na Instagrame ako Sonja Sofia Lehto. A tiež mám svoju webovú stránku https://naiveartsonjan.kuvat.fi

Čo by ste poradili niekomu, kto by rád začal maľovať?

Pre každého, kto má túžbu po maľovaní, len poviem, urobte si vlastný názor a maľujte podľa seba.

Ďakujeme za rozovor.