Rozhovor s Kristínou Ambriškovou

18.01.2023

Trpezlivé ukladanie bodiek a liniek, ktoré pokrývajú farebný základ obrazov slovenskej výtvarníčky KRISTÍNY AMBRIŠKOVEJ očaril návštevníkov Medzinárodnej výstavy naivného umenia NAIVA BRATISLAVA 2022

CENA VEREJNOSTI 2022 putovala na východ Slovenska a my sme sa ocenenej autorky spýtali na jej cestu k umeniu.

Ako ste začínali, čo bolo impulzom k tvorbe?

Začiatky boli spontánne a jednoduché. Ak niekto potreboval niečo nakresliť alebo vytvoriť, oslovili mňa. Takýmto spôsobom som začala rozvíjať svoju všestrannú tvorbu k umeniu.

Ako vnímate naivné umenie?

Tento druh umenia som začala viac objavovať od roku 2014. Oslovila ma tvorba Austrálskych Aborigenov, tam som vnímala ich naivnú tvorbu, jej jednoduchosť ale aj skrytý význam - odkaz ich diel. Ide o techniku vytvárania obrazov a výjavov pomocou nanášania farby v tvare bodiek.

Vo Vašich obrazoch môžeme často vidieť religiózne námety. Kde čerpáte inšpiráciu na tvorbu?

Som v kresťanskom spoločenstve Ján Krstiteľ, to sa mi stalo mojim životným štýlom. Vnáša do môjho života poriadok, pokoj, lásku, nádej a veľa priateľstiev. Odtiaľ najviac čerpám. Preto aj v mojej tvorbe vidieť našu kresťanskú kultúru a tradíciu Slovenska. Do obrazov vkladám hlbšiu myšlienku a posolstvo nádeje.

CENA VEREJNOSTI 2022

Chystáte aktuálne nejakú samostatnú výstavu? Kde je možné vidieť Vašu tvorbu? Či už online alebo naživo.

Každý nový projekt, každá nová výstava je pre mňa darom. Samostatnú výstavu momentálne nemám, ale môžete si ma vypočuť v rozhovore pre rádio Lumen, https://www.lumen.sk/relacie/moderovane-relacie/vyznania.html v relácii Vyznania 10.03.2019 od 44:00 minúty, alebo vidieť na internete cez moje meno Kristína Ambrišková.

Máte nejakú radu pre tých , čo by chceli skúsiť maľovať?

Už to, že sa rozhodujete je najlepší začiatok. Preto vás povzbudzujem, aby ste maľovali a relaxovali pri tom.

Ďakujeme za rozhovor. Nech sa Vám v tvorbe aj v živote darí.

Foto: archív Kristíny Ambriškovej