Rozhovor s Ivetou Takácsovou

22.08.2020

For English version of interview please click on: https://www.naivabratislava.sk/l/interview-iveta-takacsova/

Iveta Takácsová
Iveta Takácsová

Počas celých dvoch mesiacov trvania NAIVA BRATISLAVA online 2020 mohli návštevníci výstavy odovzdať hlas obrazu svojho srdca. Zo 193 obrazov získal najväčší počet hlasov ten od slovenskej výtvarníčky Ivety Takácsovej. My sme jej položili niekoľko otázok, aby ste lepšie spoznali víťazku CENY VEREJNOSTI.

CENA VEREJNOSTI
CENA VEREJNOSTI

Aká bola Vaša cesta k umeniu?

Už od malička som rada kreslila, maľovala, tvorila. Absolvovala som aj výtvarný odbor na vtedajšej ĽŠU / ZUŠ/ v Rožňave u akad. maliara Štefana Oravca z Dobšinej. Od rodičov som ako 18 ročná dostala prvé olejové farby vo veľkom čiernom kufríku a krásnu knihu Tvorivosť, tvar, farba, ktorú mám dodnes. Výtvarné umenie ma natoľko zaujímalo, že po ukončení SPgŠ v Levoči som sa pokúšala dostať na VŠVU v Bratislave, kde ma žiaľ neprijali, tak som svoju lásku k výtvarnému umeniu rozvíjala len amatérsky. Občas som niečo namaľovala, vytvorila len tak pre rodinu, známych, kolegyne a do práce. Ako učiteľka MŠ som sa snažila podchytiť a rozvíjať výtvarný talent u detí zapájaním do výtvarných súťaží, veľakrát aj úspešne. Intenzívnejšie som sa začala venovať vlastnej tvorbe pred niekoľkými rokmi. V roku 2017 som dostala príležitosť výtvarne sa realizovať pri príprave priestorov Escape room v Košiciach. Venujem sa aj maľbe na textil, časť svojej tvorby prezentujem na facebookovej stránke IVETart. Som veľmi rada, že prostredníctvom Vami organizovanej medzinárodnej výstavy NAIVA BRATISLAVA online 2020 som mala možnosť svoju tvorbu prezentovať a teší ma, že som získala Cenu VEREJNOSTI.

Ako vnímate naivné umenie?

Vždy sa mi páčilo Kovačické insitné umenie. Vnímam ho ako umenie, ktoré zaujme výtvarnou čistotou, farebnou dynamikou, príbehom, srdečnosťou a spontánnosťou v prejave. Insitní maliari sú osobití, s vlastným výtvarným štýlom a to sa mi páči.

Máte nejaký obľúbený námet, ku ktorému sa v tvorbe vraciate?

Rada sa vraciam v spomienkach do detstva. Páči sa mi ľudová kultúra, tradície, zvyky, povesti, ľudový kroj. To všetko je našim dedičstvom a to ma momentálne najviac k tvorbe inšpiruje.

Kde môžu obdivovatelia umenia vidieť viac Vašich diel? Či už online alebo naživo.

Časť svojej tvorby prezentujem na facebookovej stránke IVETart, kde mám okrem iného zverejnené aj niektoré moje obrazy.

Máte nejakú radu pre tých, čo by chceli skúsiť začať maľovať?

"Umenie je najvyššia radosť, ktorú človek dáva sám sebe" (Karl Marx). Tak prečo si neurobiť radosť, možno v sebe objavíte driemajúci talent, umelca. A začať sa dá kedykoľvek a kdekoľvek, tak treba nabrať odvahu, nájsť si čas a skúsiť to.


Foto: Iveta Takácsová a jej archív

Rozhovor: NAIVA BRATISLAVA a Iveta Takácsová