Rozhovor s Danielom Benkičom

29.08.2023

Novinkou tohto ročníka medzinárodnej výstavy naivného a intuitívneho umenia NAIVA BRATISLAVA 2023 bola CENA GALÉRIE udeľovaná Galériou Ateliér Hlavina. Výtvarník DANIEL BENKIČ, ktorý získal od pani galeristky Viery Žákovej príležitosť prezentovať a ponúkať svoje diela na predaj v etablovanej slovenskej online galérie  https://www.atelierhlavina.sk nám poskytol tento príjemný rozhovor.

Aká bola Vaša cesta k umeniu?

Ako dieťa som si rád kreslil. Možno to začalo už vtedy, ale až v puberte som začal vnímať umenie intenzívnejšie. Navštívil som pár výstav a cítil som, že obrazom sa dá vyjadrovať o mnoho zrozumiteľnejšie ako slovami.

Ako vnímate naivné umenie? Čím je pre Vás jedinečné?

Je to umenie, kde ja osobne cítim najviac "človečinu". Nie je potrebné sa za niečo skrývať alebo na niečo sa hrať. Naivný umelci vyjadrujú jednoduchú radosť zo všedného života. Často krát mám pocit, že tá radosť pramení z bohatých životných skúseností. A o to je táto radosť osviežujúcejšia. A to mi trochu chýba v dnešnej unáhlenej spoločnosti orientovanej na výkon a iné materiálne skutočnosti. 

CENA GALÉRIE 2023
CENA GALÉRIE 2023

Vo Vašich obrazoch môžeme často vidieť mestské námety. Kde čerpáte inšpiráciu na tvorbu?

Inšpiráciu hľadám najviac v historických centrách rôznych miest. Kamenné chodníky a domy s opadávajúcou omietkou ma fascinujú. Skrývajú v sebe veľa prežitých príbehov.

Chystáte samostatnú výstavu obrazov. Kedy a kde budú môcť obdivovatelia umenia vidieť viac Vašich diel?

Momentálne prebieha samostatná výstava v Malokarpatskom múzeu v Pezinku, ktorá trvá do 3.9.2023. Všetky moje obrázky spolu so mnou je možné taktiež vidieť a zažiť na "Deň otvorených ateliérov", podujatie sa uskutoční v sobotu 23. 9. 2023 od 10.00 do 21.00.

Máte nejakú radu pre tých, ktorí by chceli skúsiť maľovať?

Nebojte sa zo seba dať do obrázku kus seba, svojho vnútra. Určite treba mať vytrvalosť a chuť aj keď to nejde 😊

Ďakujeme za rozhovor a prajeme veľa radosti z tvorby.

Foto: archív Daniela Benkiča