Rozhovor s Kikkou Nyrén

29.09.2021

NAIVA BRATISLAVA vám prináša rozhovor s fínskou výtvarníčkou Kikkou Nyrén, víťazkou HLAVNEJ CENY 2021.

Je jedinečnou reprezentantkou súčasného vedomého naivného umenia; členkou Asociácie fínskych naivných výtvarníkov a jej diela sú zastúpené v umeleckých zbierkach mnohých galérií po celom svete. Sme veľmi radi, že nám poskytla rozhovor a veríme, že poteší aj vás.

Aká bola Vaša cesta k umeniu?

Môj otec bol umelec, takže som začala maľovať veľmi veľmi skoro. Hneď ako som udržala ceruzku v ruke, to som mala jeden rok!

Takže to bolo spojenie s umením priamo doma. Váš otec bol teda niečo ako Váš súkromný učiteľ?

Môj otec potreboval vždy uistenie, že má dosť ceruziek a čistých papierov pre mňa a moju sestru. Vždy nás podporoval a tešil sa z nášho napredovania. Keď som sa začala živiť maľovaním ilustrácií, dával mi rady ako rovnocennému umelcovi.

Vieme, že ste navštevovala večerné umelecké kurzy pre dospelých, kurzy keramiky, či tvorby plastík.

Večerné kurzy preto, lebo cez deň som pracovala. Moje ilustrácie boli vždy naivné, ale až ako 50-ročná som po absolvovaní základného kurzu umenia našla svoje vlastné naivné stvárnenie, svoje vlastné naivné umenie.


HLAVNÁ CENA NAIVA BRATISLAVA 2021

Ako vnímate naivné umenie?

Naivné umenie je blízko Zeme, blízko ľudí žijúcich kdekoľvek na planéte. Bez ohľadu na to kto sme, vieme, ktoré veci sú v živote dôležité. Naivné umenie nám dáva prirodzený spôsob ako ukázať svoje myšlienky druhým. Všetci umelci majú právo maľovať podľa svojich vlastných pravidiel.

Máte svoje obľúbené maliarske témy a motívy?

Moje špeciálne témy sú ľudia všetkých vekových kategórií, ktorí si užívajú život spolu so zvieratami v prírode obklopení stromami, kvetmi a vodou. Čo iné by mohlo byť viac zaujímavé?

Vaše obrazy sú plné detailov a veľmi často v nich pozorujeme snehové vločky. Máte rada zimu?

Áno, naozaj si užívam poriadnu zimu so snehom a mrazivým počasím. Ale aj jar so všetkými premenami, teplé leto a jeseň so žltými a červenými stromami!

Kde by sme mohli vidieť viac Vašej tvorby?

Moje obrazy budú najbližšie na medzinárodnej výstave naivného umenia, umenia brut a outsider umenia INSITA PRAHA 2021. Uskutoční sa v Galérii Lapidárium v centre Prahy v Českej republike od 4.11.2021 do 3.12.2021.

Niektoré z mojich diel sú v súčasnosti vo Fínsku (mesto Varkaus) vo Väinölä Art centre, niektoré v Izraeli (Tel Aviv) v Galérii medzinárodného naivného umenia (GINA gallery). Budúci rok budú moje obrazy na niekoľkých výstavách vo Fínsku, Belgicku a možno aj v iných krajinách.

A online?

Som na Facebooku aj Instagrame. Mám aj web https://www.kikkanyren.com

A na záver: akú radu by ste dali osobe, ktorá by chcela začať maľovať?

Študujte umelecké knihy, choďte na výstavy a, ak je to možné, navštevujte základné umelecké kurzy. Používajte kvalitné štetce, plátno a farby. Uľahčuje to maľovanie. Keď si osvojíte základy maľovania, zistíte, že je ľahké zachytiť svoje myšlienky, pocity a príbehy na plátne.

Ale najdôležitejšie je pozerať sa okolo seba a kresliť a maľovať. A keď si myslíte, že sa vám to nedarí, maľujete znova niečo iné. Maľujte, ako chcete, ukážte svoju dušu! Nepočúvajte názory iných, používajte svoje vlastné farby a vlastnú myseľ. Prajem vám odvahu na ceste do nádhernej záhrady naivného umenia, je tu miesto aj pre vás a vaše vlastné umenie! Umenie je ťažká práca, užívajte si proces tvorby aj a výsledok!

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor.