Rozhovor s Adrianom Doni

12.10.2023

NAIVA BRATISLAVA vám prináša rozhovor s výtvarníkom Adrianom Doni z Francúzska, víťazom CENY ZA PRÍBEH 2023.

Je jedinečným reprezentantom tradičného naivného umenia a my máme veľkú radosť, že nám prezradil niečo o sebe a svojom umení. Veríme, že sa vám rozhovor bude páčiť.

Aká bola Vaša cesta k umeniu?

Vždy som mal sklony k umeniu. Začiatky boli plaché, vtedy som si nemyslel, že sa v priebehu rokov stanem človekom, akým som dnes. Začal som na podnet veľkého umelca, pána Ilie Boca, ktorý ma nasmeroval k naivnému umeniu. Takto som zistil, že môžem na plátne reprodukovať svet dediny, kde som vyrastal, s tradíciami, zvykmi a každodenným dianím. Maľovanie sa tak stalo mojou každodennou vášňou. Začal som vystavovať v umeleckých galériách a to, že sa moje diela páčili verejnosti, mi vždy dalo impulz maľovať ďalej. Keď som sa usadil vo Francúzsku, otvorili sa mi nové možnosti, najmä po výstavnej stránke. Pôjdem aj ďalej touto cestou a dúfam, že budem zdravý, aby som to dokázal.

Hovoríte, že ste sa presťahovali do Francúzska. Odkiaľ teda pochádzate? Kde sú Vaše rodinné korene?

Moje korene sú v obci Radaseni v Bukovine v Rumunsku. Je to miesto, kde som vyrastal ako dieťa a hlavne je to miesto, ktoré prinášam na svoje plátno. Jeho tradície, zvyky a príbehy. Teraz je mojou krajinou Francúzsko, žijeme v hlavnom meste parfumov Grasse, ja, moja žena, moja dcéra a samozrejme moja malá neter.

CENA ZA PRÍBEH NAIVA BRATISLAVA 2023

Ako vnímate naivné umenie?

Vnímanie naivného umenia je u každého jednotlivého umelca iné. V mojom prípade si myslím, že je to životný štýl a čo ho robí jedinečným, je možnosť stvárniť tému na plátne tak, ako si predstavujem. Bez pravidiel, bez zákazov, bez bariér...

Máte svoje obľúbené témy a motívy?

Udalosti v živote mojej dediny sú moje obľúbené. Áno, často sa vraciam k svojim obľúbeným témam, možno ich teraz vidím inak, v inej podobe alebo v inej dobe. Samozrejme, nie sú odkopírované zo starých obrazov, každý obraz je môj vlastný výtvor.

Kde by sme mohli vidieť Vaše diela?

Moje obrazy sú u zberateľov po celom svete. Žiaľ, momentálne ich možno vidieť len online alebo na Medzinárodných salónoch naivného umenia, ktorých sa zúčastňujem. Ale nie všetko, čo je zverejnené v online svete sú moje obrazy. Dodržiavanie autorských práv nefunguje veľmi dobre a sú prípady, keď bolo použité moje meno pod obrazom, ktorý nebol môj.

To je veľmi smutná stránka umenia a je veľmi ťažké proti tomu bojovať. Kde teda môžeme vidieť skutočne Vaše diela online?

Momentálne si môžete obrázky mojich obrazov pozrieť len na mojej Facebookovej stránke. Keď som odišiel z Rumunska, musel som sa vzdať webovej stránky, ktorú som mal. Dúfam, že to tu čoskoro vyriešim a určite nájdem spoločnosť, ktorá mi bude spravovať novú webovú stránku.

Dúfame, že sa Vám to čoskoro podarí. A na záver máte nejakú radu pre tých, ktorí by chceli skúsiť maľovať?

Je to komplikované, ale môžem povedať, že na začiatku je dôležitá práca a vytrvalosť. Odvaha a drzosť pri definovaní cesty stať sa umelcom. A v neposlednom rade podpora rodiny.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Fotografie: Adrian Doni

Preklad textu z anglického originálu: NAIVA BRATISLAVA