NAIVA BRATISLAVA MÁ SVOJU UNIKÁTNU SOŠKU

30.07.2020

For English version of interview please click on:

https://www.naivabratislava.sk/l/naiva-bratislava-has-own-sculpture

Už takmer dva mesiace obdivujeme a tešíme sa z tvorby naivných výtvarníkov, ktorú prezentujeme na online výstave NAIVA BRATISLAVA 2020. Začiatok výstavy bol  spojený s vyhlásením víťazov troch cien a ešte nás čaká spoznať víťaza CENY VEREJNOSTI. Jeho alebo jej meno sa dozvieme o niekoľko dní, ale už dnes vám predstavíme autorku, ktorá pre ocenených tvorcov vytvorila sošky a medailu.

Ocenenia pre rok 2020
Ocenenia pre rok 2020

Vyštudovaná právnička Dáša ČURAJOVÁ zo Stupavy (Slovensko) spolupracuje s ART 40 už dva roky. Špeciálne pre výstavu NAIVA BRATISLAVA vytvorila sošku "Pani Naivy", do ktorej sme sa všetci okamžite zaľúbili. Rovnako obdivuhodná je celá tvorba tejto mladej kreatívnej umelkyne.

Dáša Čurajová
Dáša Čurajová

Začnem tradičnou otázkou, ktorá ma vždy zaujíma: Ako sa zrodila Tvoja túžba tvoriť?

Túžba tvoriť sa zrodila počas rodičovskej dovolenky. Rodičovská je síce krásne obdobie, užívam si čas s mojimi chlapcami, ale každý potrebuje aj čas pre seba a sebarealizáciu. Mimo športových aktivít som hľadala niečo, pričom by som sa zrelaxovala, niečo manuálne a kreatívne. Tak ako mnohé z dovolenkujúcich mám som si doma vyrábala rôzne dekoratívne predmety do domácností. Nejak mi to ale nestačilo, tak som premýšľala a pátrala, do čoho by som sa pustila.

 A prečo práve hlina?

A teraz ťa trochu prekvapím. Na začiatku som zatúžila pracovať s porcelánom. Jemnosť a elegancia porcelánu ma oslovila na prvý pohľad. Nemala som tušenie, ako sa s ním pracuje, a či by ma to niekto naučil. Keď som zistila, že kurzy s porcelánom sa žiadne nekonajú, tak si hovorím, že vyskúšam teda tu hlinu... :-) Začala som navštevovať kurz keramiky, ale najskôr iba hrnčiarsky kruh. Je to skvelý relax, ale treba veľa točiť a točiť kým vyjdú pekné kúsky. Nejak som na to nemala trpezlivosť. Obdivujem hrnčiarov a keramikárov, ktorí sa tomuto venujú. Urobiť napr. set šálok na kruhu, aby boli približne rovnaké, je dosť ťažké, treba k tomu veľa skúseností. Skúsila som inú možnosť ako pracovať s hlinou, a to ručné modelovanie, napríklad aj tej šálky, dózy, dekorácie, v podstate čohokoľvek. A práve tieto otvorené možnosti ma zaujali.

Ako vznikol nápad robiť keramické obrázky?

Najskôr som začala s klasickými úžitkovými predmetmi ako dóza, misa, mydeľnička. Pri misiach som aj chvíľu ostala. Misy som dekorovala slovenskou čipkou, ktoré som mala odložené po mojej starej mame. Takéto misy sa mi dobre osvedčili aj ako darčeky k narodeninám a Vianociam. Keď som zistila, že každý v rodine ma už nejakú tu misu, hovorím si, a čo ďalej J. Prelom v mojej amatérskej tvorbe nastal, keď som chlapcom do detskej izby urobila keramický obrázok. Potom to už išlo nejak prirodzene.

Máš nejaký obľúbený tvar, motív alebo tému, ktorú rada stvárňuješ?

Mám toho viac :-). Myslím, že v mojej tvorbe som dosť otvorená. Počas pátrania, aký tvar a motív by bol ten môj, som vyskúšala mnohé. Začala som keramickou mozaikou na drevenej doske. Vtedy ma očarili odtlačene listy, kvety a dokonca aj hlavička šróbika. Hlina je čarovná v tom, že keď do nej odtlačíte čokoľvek, čo nájdete doma, tak vzniknú veľmi zaujímavé dielka. Potom som vyskúšala naivnejšie motívy ako vtáčik, kvietok, stromček a domček. Najmä domčeky dominujú v mojej tvorbe, či už abstraktnejšie s pásikmi a vyrytými čiarami alebo jednoduché s troškou zlata alebo medi.  Myslím, že sa pohybujem stále v dvoch rovinách, v abstraktnej a naivnej, pričom pre obe je typická jednoduchosť, nadčasovosť a hravosť. A ešte je tu "Pani Naiva".

Nápad pre "Pani Naivu" sa rodil dlho alebo si mala hneď jasno?

Keď si ma oslovila urobiť sošku pre Naivu, hneď ma napadlo, že ideálne naivne vyzerá tá moja 2D dáma z obrázkov. Bolo potrebné iba vymyslieť celý koncept s názvom a nejaký ten prvok vystihujúci Slovensko a Bratislavu.

A to sa Ti podarilo dokonale!

Kde je možné vidieť Tvoju tvorbu?

Okrem Facebooku a Instagramu (dasha_ceramics) mám obrázky vystavené na predaj v Martine v obchodíku s umením Moment. Pár obrázkov mam v Penzióne Petit v Bratislave. Okrem obrázkov sa príležitostne venujem aj výrobe drobných suvenírov pre hotely a firmy. Tento rok sa mala konať Medzinárodná výstava v naivnom umení vo Francúzsku, kde som mala vystavovať aj moje obrázky. Avšak kvôli korona vírusu je zrušená. Veľmi sa však teším, že aj tento rok som mala možnosť vytvoriť sošky pre Naiva Bratislava 2020.

Najbližšie môžete moju prácu vidieť na Urban markete 2020 (Special Edition) od 04.08.2020 do 06.09.2020 na Fakulte architektúry Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

V mene celého ART 40 Ti za "Pani Naivu" a za tento rozhovor ďakujem.

*********

S autorkou sa rozprávala Adžana Modlitbová

Text: Dáša Čurajová

Foto: Dáša Čurajová a jej archív