NAIVA je online
Otvorenie medzinárodnej výstavy naivného umenia NAIVA BRATISLAVA 2020 prebehlo netradične, tak ako je netradičný celý tento ročník. Presunuli sme sa do online formátu.
Mnohé galérie a organizátori kultúrnych podujatí zareagovali na situáciu spôsobenú pandémiou koronavírusu podobne. Využívajú virtuálny priestor, ktorý nemá hranice. Vďaka tomu môžeme prezentovať výtvarníkov a ich tvorbu aj v tomto čase a priaznivci umenia môžu navštíviť výstavu aj z pohodlia domova.
Na online výstave NAIVA BRATISLAVA 2020 predstavujeme až 193 diel od 69 autorov zo 17 krajín.
Súťažný charakter má NAIVA aj tento rok. Vybrať z toľkého množstva obrazov bola pre porotu a organizátora úloha neľahká a spočiatku sa zdalo, že dokonca nemožná. Po zohľadnení základných kritérií stanovených organizátorom sa to však podarilo.
HLAVNÚ CENU získal obraz od výtvarníčky Barbary Józefowicz z Poľska. Aj preto, že predstavuje naivné umenie súčasnosti. Živé a aktuálne.
Pri CENE ZA PRÍBEH sa porotcovia organizátora riadne "zapotili". Takmer každý obraz má v sebe príbeh. Viac, či menej skrytý. A pri naivnej tvorbe to platí o to viac. Udelenie tejto ceny výtvarníčke Svetlane Miladić zo Srbska je dôkazom, že príbeh dokáže presiahnuť hranice obrazu.
Mimoriadnosť situácie, ktorú aktuálne zažívame, sa odrazila aj v tvorbe viacerých výtvarníkov. Umenie v čase korony. Výtvarná odvaha, čisté stvárnenie a aktuálnosť námetu nesporne patrí do súčasného vedomého naivného umenia. Preto tento rok organizátor udelil aj MIMORIADNE OCENENIE za aktuálnosť námetu. Patrí Dušanovi Chaloupkovi z Českej republiky.
Veľký záujem o účasť nás jednoznačne presvedčil o tom, že aj tento formát je pre výtvarníkov zaujímavý. Na online výstave síce nie je možné pocítiť atmosféru priamej, hmatateľnej konfrontácie s obrazmi v priestore. Má však iné prednosti. Umožňuje predstaviť takú tvorbu, ktorej prezentácia by pri štandardnej výstave nebola ľahká. Aj to sme si uvedomili pri príprave online výstavy.
Preto môžeme predstaviť veľkorozmerné diela ako sú tie od insitného výtvarníka Jána Glózika zo srbskej Kovačice.
Alebo tiež diela tvorcov z iných kontinentov. Juhoafrickú republiku reprezentuje naivný výtvarník Justin Abelman.
Ako vyzerá naivné umenie v Indii vieme vďaka výtvarníčke Varshe Rajput.
Tvorba umelcov z Izraela nás prekvapí svojou čistotou, priamosťou a úprimnosťou pohľadu na svet. Ako napríklad tvorba Howyidy Zaitoun.
Opäť bude možné obdivovať radostné a vnútorným slnkom zaliate obrazy z Grécka, Talianska, či Španielska. Ako to mohlo vyzerať v minulosti v Aténach vieme vďaka tvorbe Rouli Boua.
Tradičné aj netradičné námety potešia v tvorbe výtvarníkov z Maďarska, Slovenska, Srbska, Rumunska, Bulharska aj Ukrajiny. Že sú mnohé tradície podobné sa presvedčíme aj z obrazu Irén Zolnai Czentyéné.
Láskavo, nežne a rozprávkovou atmosférou uchváti tvorba umelkýň z Fínska, Dánska a Írska. Tak pôsobí aj tvorba Marja-Muusy Hämäläinen.
Ani fantázia, láskavý humor a súčasné námety nechýbajú, ako napríklad v tvorbe výtvarníkov z Poľska a Českej republiky. Vtip a farebnosť Zdeňka Raisera ťažko prehliadnuť.
Na výstavu všetkých srdečne pozývame. Celú, so všetkými úžasnými dielami výtvarníkov, ktoré sa nám do tohto článku nezmestili, si môžete pozrieť až do 31.07.2020 na www.naivabratislava.sk/vystava-exhibition-2020/
Stojí za videnie. Už aj preto, že pri návšteve online výstavy má každý možnosť dať hlas obrazu svojho srdca, a tak rozhodnúť ešte o jednej dôležitej cene výstavy. CENE VEREJNOSTI.
Online hlasovanie je možné počas celej doby trvania výstavy, t.j. až do 31. júla 2020.